آموزش حرفه ای اتوکد
مقالات

بازسازی ساختمان؛ ۸ نکته ی مهم که باید قبل از بازسازی بدانید

چندین سال بعد از ساخت هر ساختمانی باید یک سری اقدامات به منظور بازسازی ساختمان انجام شود تا از وقوع حادثه ای که باعث تخریب قسمتی از ساختمان مثلا لوله کشی یا موارد دیگر یا حتی باعث تخریب کل آن می شود، جلوگیری کنیم. از طرفی هم شاید زمان زیادی از ساخت یک ساختمان نگذشته باشد اما صاحب آن دوست داشته باشد بازسازی ساختمان را که شامل تغییراتی در ساختمانش مثلا در قسمت آشپزخانه، تغییر دادن کاشی و سرامیک، رنگ نقاشی ساختمان و … ایجاد کند.

باید دقت داشته باشید که برای هر گونه بازسازی ساختمان باید با قوانین و اصول آن آشنا باشید وگرنه مجبور به تخریب بخش احداث شده می شوید و یا اینکه باید جریمه آن را پرداخت کنید. با من همراه باشید تا مراحل و نکات مهم بازسازی ساختمان را یاد بگیریم.

بازسازی ساختمان

دقت کنید که همیشه امکان خرید خانه ی جدید وجود ندارد بنابراین میتوانید با خرید خانه کلنگی و در ادامه بازسازی آن به شکل دلخواه، هزینه ها را به شدت کاهش داد.

 

۳ دلیل ارزشمند برای بازسازی ساختمان

۱. قدیمی و کلنگی بودن سازه

یکی از مهم ترین دلایل بازسازی ساختمان، قدیمی بودن سازه می باشد. با گذشت مدت زمان طولانی از ساخت یک ساختمان قسمت های مختلف سازه دچار فرسودگی و در بعضی مواقع قسمت هایی از ساختمان در اثر فرسودگی تخریب می شود، بنابراین نیاز است که بازسازی کلی یا جزیی قسمت های فرسوده انجام شود.

بازسازی خانه

 

۲. زیاد شدن قیمت ساختمان

شاید شما هم جزو کسانی هستید که در کار خرید و فروش ساختمان می باشید، در این صورت با انجام بازسازی ساختمان مثلا نقاشی ساختمان، تعمیر درب و پنجره ها، تغییر دادن نقشه و افزایش فضاها و موارد دیگر می توانید باعث افزایش قابل توجه قیمت ساختمان شوید. یا حتی اگر ساختمان یا آپارتمانی را خریداری کرده اید، با بازسازی ساختمان علاوه بر زیبا شدن محل زندگی خودتان، باعث افزایش قیمت ساختمان هم می شوید.

بازسازی منزل

 

۳. طراحی نامناسب پلان معماری و یا تغییر دلخواه در پلان معماری

ممکن است به خاطر اینکه ساختمان ما در چند دهه ی پیش طراحی و اجرا شده است پلان معماری آن مطابق سلیقه ی ما نباشد یا حتی به علت طراحی نامناسب دارای فضاهای پرت زیادی باشد، بنابراین در این مواقع با چند تغییر جزیی می توانیم فضاهای پرت را قابل استفاده کنیم که در نتیجه باعث بزرگ شدن فضا می شود.

بازسازی

 

اگر نیاز به نقشه ساختمان حدودا ۱۲۰ متری دارید پیشنهاد میکنم مقاله ی نقشه ساختمان مسکونی ۱۲۰ متری را مطالعه کنید.

 

۳ کار مهم قبل از اقدام به بازسازی ساختمان

۱. مشخص کردن قسمت هایی که میخواهید بازسازی کنید.

ابتدا نقشه ی فضاهای کنونی را با متر اندازه گیری کنید و به صورت کلی یک نقشه با اندازه هایی که به دست آوردید رسم کنید. سپس تصمیم بگیرید که چه فضاهایی باید نقشه ی آن ها تغییر کند یا به عبارت دیگر آن فضا کوچک و بزرگ شود. (مثلا تصمیم می گیرید که دو اتاق خواب موجود را کوچکتر و به سه اتاق خواب تبدیل کنید یا مواردی دیگری مثل این)

البته باید دقت کنید که باید دقت کنید که با تغییر دادن پلان معماری فضاها در جای مناسب و با نور کافی قرار بگیرند. نکته ی مهم اینجاست که با با تغییر دادن نقشه ی فعلی، پنجره ها و درها ر مکان مناسب قرار بگیرند.

 

۲. محاسبه، تخمین بودجه و هزینه ی مورد نیاز

قدم بعدی برای بازسازی ساختمان این است که هزینه های مورد نیاز برای بازسازی قسمت هایی که مورد نظرتان است را تخمین بزنید.

 

۳. مشورت با مهندس عمران

بعد از اینکه قسمت هایی که میخواهید بازسازی کنید را مشخص کردید، نیاز است که با مهندس عمران صحبت کنید و یک مشورت بگیرید، به دلیل اینکه شاید قسمت هایی که شما تعیین کردید که تخریب شوند جزو قسمت های سازه ای باشند و شما با تخریب آن قسمت باعث تخریب کل ساختمان شوید! بنابراین قبل از اقدام به هر گونه بازسازی ساختمان باید با مهندس عمران مجرب صحبت کنید.

 

تصویر قبل و بعد از بازسازی نمای ساختمان

بازسازی نمای ساختمان

 

۴ نکته ی مهم برای تغییر کاربری ساختمان در حین بازسازی

۱. طبق بند ۲۴ از ماده ۵۵ قانون شهرداری باید برای ساختمان های موجود در شهر حتما پروانه ساخت صادر شود.

۲. باید توجه داشته باشید که هر گونه تغییر کاربری ساختمان اگر بدون اطلاع به شهرداری باشد یک تخلف محسوب می شود.

۳. رسیدگی به تخلفات تغییر کاربری در صلاحیت کمیسیون ماده ۱۰۰ قانون شهرداری می باشد و این سازمان مسئول رسیدگی به آن است.

۴. در هنگام صدور پروانه ساخت، شهرداری نوع فعالیت ساختمان (یا همان کاربری ساختمان) را در نظر می گیرد و بعد براساس آن پروانه را صادر می کند و در صورت تغییر کاربری ساختمان باید به شهرداری اطلاع داده شود.

مجوز بازسازی

 

بازسازی ساختمان نیاز به مجوز دارد

همه ی عملیات های اجرایی ساختمان باید تحت نظر یک شخص به نام مهندس ناظر که نام او در پروانه ساخت آورده شده است، انجام شود و نیاز به مجوز بازسازی دارد.

وجود مهندس ناظر در عملیات بازسازی ساختمان بسیار ضروری می باشد و دقت کنید که هیچ وقت بدون مهندس ناظر عملیات بازسازی را انجام ندهید. چون در حین بازسازی خطرات بسیار زیادی وجود دارد که با حضور مهندس ناظر با تجربه این خطرات به حداقل می رسند.

نکته ی مهم در دریافت مجوز بازسازی کلی ساختمان (یعنی تخریب کل ساختمان و ساخت ساختمان جدید) این است که حتما در پروانه دریافت شده قید شود که پروانه بعد از تخریب سازه هم دارای اعتبار می باشد، در غیر این صورت ساختمان جدیدی که ساخته شود به صورت بدون مجوز تلقی می شود.

 

منبع: عمران وب

میلاد شلالوند

علاقه ی زیادم به مهندسی عمران باعث شد تا عمران وب را، راه اندازی کنم. به نوشتن هم بسیار علاقه دارم و سعی می کنم با مقاله هایی که منتشر می کنم نیاز آموزشی تون رو برآورده کنم. برای حمایت از ما لطفا سایت ما رو به دوستان تون معرفی کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا