آموزش حرفه ای اتوکد
مقالات

دانلود مبحث ۹ مقررات ملی ساختمان (جدیدترین ویرایش)

مبحث ۹ مقررات ملی ساختمان با عنوان طرح و اجرای ساختمان های بتن آرمه، یکی از مباحث ۲۲ گانه ی مقررات ملی ساختمان می باشد که در آزمون نظام مهندسی هم از این مبحث در رشته عمران سوال طرح می شود. همانطور که در خود کتاب مبحث ۹ مقررات ملی ساختمان هم آمده، هدف اصلی این مبحث ارائه حداقل ضوابط و مقرراتی است که مهندسین و فعالان حوزه ساختمان با رعایت آن ضوابط و مقررات ها بتوانند شرایط ایمنی و البته پایداری و پایایی ساختمان ها را فراهم کنند.

   

مبحث ۹ مقررات ملی ساختمان چیست؟

مبحث نهم مقررات ملی ساختمان، مجموعه ای از حداقل های مورد نیاز و بایدها و نبایدهای ساخت و ساز است که با توجه به شرایط فنی و اجرائی و توان مهندسی کشور و با بهره گیری از آخرین دستاوردهای روز ملی و بین المللی و برای همه ی افراد جامعه کشور تهیه و تدوین شده است.

بعد از تهیه و آماده شدن پیش نویس مقدماتی این مبحث کمیته های تخصصی مربوط به آن پیش نویس مربوطه را مورد بررسی و تبادل نظر قرار می دهند و با انجام نظرسنجی از مراجع دارای صلاحیت مثل سازمان های رسمی دولتی، مراکز علمی و دانشگاهی، موسسات تحقیقاتی و کاربردی، انجمن ها و تشکل های حرفه ای و مهندسی، سازمان های نظام مهندسی ساختمان در استان ها و شهرداری ها، آخرین اصلاحات و تغییراتی که لازم است در این مبحث انجام بگیرد را اعمال می نمایند.

کمیته مبحث نهم بعد از تدوین آخرین ویرایش مبحث در سال ۱۳۸۸ از سال ۱۳۹۲ مجدداً ارزیابی و بازنگری مطالب را آغاز کرد که خوشبختانه در خرداد ماه ۱۳۹۲ پیش نویس ویرایش جدید این مبحث آماده شد و در اختیار صاحب نظران و مهندسان قرار گرفت.

در حال حاضر ویرایش سال ۱۳۹۹ مبحث نهم هم آماده شده که میتوانید از داخل همین مقاله دانلودش کنید.

   

در ویرایش جدید این مبحث چه تفاوت هایی به وجود آمده؟

در این ویرایش نسبت به چاپ قبلی اقدامات زیر انجام شده است. ویرایش جدید مشتمل بر دو بخش است؛

بخش اول با عنوان ((مفاهیم کلی و مشخصات مصالح)) در ۱۲ فصل نوشته شده است.

بخش دوم با عنوان ((اصول تحلیل و طراحی)) هم در ۱۲ فصل منظور شده است.

در ویرایش جدید این مبحث به اصلاح برخی اشکالات و رفع ابهامات موجود در فصول مختلف پرداخته شده است.

در بخش اول با اصلاح برخی فصل های قبلی، چهار فصل جدید با عناوین؛

۱. پایایی (دوام) بتن و میلگردهای فولادی

۲. اجرای بتن در شرایط غیرمتعارف

۳. بتن های ویژه

۴. ارزیابی و کنترل کیفیت و بازرسی بتن و مصالح مصرفی تدوین و ارائه شده است.

در بخش دوم که در قالب ۱۲ فصل ارائه شده علاوه بر ارائه روش ها و مبانی طراحی، به دلیل افزودن موضوع بتن های توانمند، اصلاحاتی در فصول مختلف صورت گرفته به طوری که روش های ارائه شده برای بتن های معمولی و توانمند قابل استفاده باشد.

با توجه به اهمیت و ضرورت استفاده از بتن پیش تنیده در پروژه های مختلف ساختمانی از جمله صفحات پوشش، آخرین فصل بخش دوم به معرفی محدودیت های طراحی و اجرایی اعضای بتن پیش تنیده و ضوابط آن پرداخته شده است.

   

آپدیت و ویرایش های جدید این مبحث آیا منتشر می شود؟

این مبحث هم مانند سایر مباحث هر چند سال یکبار با توجه به نظر مهندسانی که اصلاحیه هایی را برای این کمیته ها ارسال کرده اند، بررسی می کنند و اگر نظرات آنها به جا و درست و منطقی باشد در ویرایش جدید مباحث از این نظرات استفاده می کنند.

  

دامنه و کاربرد مبحث نهم مقررات ملی

مبحث ۹ مقررات ملی ساختمان ضوابط و مقرراتی دارد که باید در مشخصات مواد تشکیل دهنده و طرح، محاسبه، اجرا و کنترل ساختمان های بتنی آنها را رعایت کنیم. این مقررات برای ساختمانی های بتنی با سنگدانه های معمولی و سبک و سیمان های پرتلند (نوع یک تا پنج) یا سیمان آمیخته و با مقاومت فشاری مشخصه حداقل ۲۰ مگاپاسکال (۲۰۰ کیلوگرم بر سانتی متر مربع) و یا بتن پیش تنیده با حداقل مقاومت فشاری مشخصه ۳۰ مگاپاسکال (۳۰۰ کیلوگرم بر سانتی متر مربع) می باشد.

  

راه حل دوگانگی های موجود در مباحث

در خیلی از جاهای این مبحث مثل سایر مباحث ممکن است یک سری دوگانگی وجود داشته باشد یعنی ممکن است در مورد یک موضوع مبحث دهم در دو صفحه متفاوت نظرهای متفاوتی داشته باشد که در این صورت آن نظر که سخت گیرانه تر است را ملاک قرار بدهید یا می توانید از دفتر مباحث مقررات ملی ساختمان در مورد آن قسمت هایی که دارای ابهام است، سوال بپرسید که در این حالت جواب دفتر مقررات ملی ساختمان ملاک عمل می باشد.

دانلود مبحث ۹ مقررات ملی ساختمان ویرایش سال ۹۲

دانلود اصلاحیه مبحث ۹ ویرایش سال ۹۲

دانلود مبحث ۹ مقررات ملی ساختمان ویرایش سال ۹۹

میلاد شلالوند

علاقه ی زیادم به مهندسی عمران باعث شد تا عمران وب را، راه اندازی کنم. به نوشتن هم بسیار علاقه دارم و سعی می کنم با مقاله هایی که منتشر می کنم نیاز آموزشی تون رو برآورده کنم. برای حمایت از ما لطفا سایت ما رو به دوستان تون معرفی کنید.

نوشته های مشابه

‫۲ دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا