آموزش حرفه ای اتوکد
آزمون نظام مهندسی

ثبت نام آزمون نظام مهندسی از سیر تا پیاز!

ثبت نام آزمون نظام مهندسی در ۷ شاخه اصلی که با ساختمان و شهرسازی ارتباط دارد برگزار می شود و بعد از قبولی در این آزمون به شما پروانه اشتغال به کار داده می شود با دریافت پروانه اشتغال به کار، یک شماره ی اختصاصی به شما در نظام مهندسی استان تعلق می گیرد و همچنین می توانید دفتر یا شرکت مهندسی خود را تاسیس کنید و بعد از آن با توجه به صلاحیت هایی که قبول شده اید، از طرف نظام مهندسی به شما کار ارجاع خواهد شد.

این آزمون چیزی شبیه به آزمونی است که فارغ التحصیلان رشته حقوق برای دریافت پروانه وکالت از کانون وکلا و یا فارغ التحصیلان پزشکی برای دریافت پروانه پزشکی از نظام پزشکی می گذرانند. نکته ی مهم این است که فقط فارغ التحصیلان رشته های مهندسی عمران، برق، مکانیک، نقشه برداری، معماری، ترافیک و شهرسازی می توانند ثبت نام آزمون نظام مهندسی را انجام دهند.

نام رشته ی مهندسیتعداد صلاحیتنام صلاحیت ها
عمران۳ صلاحیت۱. عمران محاسبات
۲. عمران نظارت
۳. معماری اجرا
معماری۳ صلاحیت۱. معماری محاسبات
۲. معماری نظارت
۳. معماری اجرا
برق۲ صلاحیت۱. برق طراحی
۲. برق نظارت
مکانیک۲ صلاحیت۱. مکانیک طراحی
۲. مکانیک نظارت
نقشه برداری۱ صلاحیت_
ترافیک۱ صلاحیت_
شهرسازی۱ صلاحیت_

داوطلبان در صورت داشتن شرایط ثبت نام آزمون نظام مهندسی (که در ادامه ی این مقاله مفصل توضیح خواهیم داد) می توانند به سایت معاونت مسکن و ساختمان به آدرس inbr.ir مراجعه و ثبت نام کنند. مسئولیت برگزاری ثبت نام آزمون نظام مهندسی به عهده ی سازمان سنجش کشور می باشد.

اگر متقاضیان شرایط ثبت نام در آزمون را نداشته باشند، حتی در صورتی که در آزمون نظام مهندسی قبول شوند، قبولی آنها باطل تلقی خواهد شد. البته بعد از قبولی در آزمون هم یک فرصت ۴ ساله به شما می دهند برای اینکه مدارک را کامل آماده کنید و به نظام مهندسی تحویل بدهید.

آزمون نظام مهندسی

 

۱۰ نکته ی مهم قبل از ثبت نام آزمون نظام مهندسی

۱. عضویت در نظام مهندسی برای شرکت در این آزمون اختیاری می باشد.

۲. برای افرادی که کارشناسی ارشد دارند هم باید عنوان کارشناسی و کارشناسی ارشد آنها هم نام و یکی باشد.

۳. برای افرادی که مدرک کارشناسی ناپیوسته دارند باید عنوان مدرک کارشناسی و کاردانی آنها یکی باشد به عبارت دیگر هم نام باشد.

۴. برای شرکت در این آزمون باید با توجه به مدرکی که دارید، باید مدت زمان خاصی از تاریخ فارغ التحصیلی تان گذشته باشد یا به عبارت دیگر همان سابقه کار حرفه ای را داشته باشید.

۵. ثبت نام در هر کدام از صلاحیت ها مثلا نظارت، اجرا و یا محاسبات به صورت مجزا صورت می پذیرد یعنی اگر مهندسی بخواهد هر ۳ صلاحیت  نظارت، اجرا و محاسبات را داشته باشد باید ۳ بار در هر آزمون مربوطه ثبت نام و شرکت کند.

۶. آزمون نظام مهندسی معمولا در هر سال در دو نوبت در فواصل زمانی تقریبا مهرماه و بهمن ماه و با همکاری سازمان نظام مهندسی و سازمان سنجش کشور برگزار می شود. البته این بازه ی زمانی که ذکر کردیم تقریبی می باشد و به عنوان مثال آزمون نیمه دوم سال ۹۸ در ۱۵ و ۱۶ اسفندماه برگزار خواهد شد.

۷. آن دسته از مهندسانی که خدمت سربازی در پیش رو دارند هم می توانند در این آزمون شرکت کنند به  این صورت که اگر در آزمون پیش رو قبول شوند، تا ۴ سال فرصت دارند که خدمت سربازی را در این مدت انجام دهند و کارت پایان خدمت خود را برای دریافت پروانه اشتغال به کار، به نظام مهندسی استان محل سکونت خود تحویل دهند.

۸. پروانه اشتغال به کار مهندسی در ۴ درجه و به ترتیب با عنوان های “پایه ۳” , “پایه ۲” , “پایه ۱” و “ارشد” صادر می شود. برای دریافت پایه ۳ متقاضیان باید ثبت نام آزمون نظام مهندسی را انجام بدهند و در آن آزمون شرکت کنند و برای ارتقاء به پایه های بالاتر، باید سنوات سوابق کاریشان گذشته باشد و در دوره های مربوطه هم شرکت کنند.

مقطع تحصیلیحداقل سابقه کار حرفه ای
کارشناسی۳ سال
کارشناسی ارشد۲ سال
دکتری۱ سال

اگر کارشناسی شما ناپیوسته می باشد و کاردانی پیوسته دارید (منظور از کاردانی پیوسته این است که شما بعد از دریافت دیپلم وارد دانشگاه شده اید و پیش دانشگاهی را نگذرانده اید) به ازای هر ۵ سال گذشتن از تاریخ فارغ التحصیلی تان ۱ سال و تا حداکثر ۲ سال سنوات حساب می شود.

مثلا اگر ۵ سال از تاریخ فارغ التحصیلی کاردانی تان گذشته باشد و ۲ سال هم از تاریخ فارغ التحصیلی کارشناسی ناپیوسته تان گذشته باشد در کل ۳ سال برای شما سابقه حساب می شود و می توانید در آزمون نظام مهندسی در صلاحیت های مربوطه شرکت کنید.

برای اینکه بررسی کنید که آیا با توجه به تاریخ دقیق فارغ التحصیلی تان می توانید در آزمون پیش رو ثبت نام کنید یا نه می توانید به صفحه ی سنوات لازم برای ثبت نام آزمون ورود به حرفه مهندسان مراجعه کنید. این صفحه از سال ۱۳۹۴ در سایت معاونت مسکن و ساختمان ایجاد شده است. (برای ورود به این صفحه روی لینک سنوات لازم … کلیک کنید)

۹. آزمون نظام مهندسی در همه ی رشته ها به صورت تستی، چهارگزینه ای و جزوه باز برگزار می شود و حد نصاب قبولی شرکت کنندگان در آن ۵۰% می باشد. تعداد سوالات آزمون نظام مهندسی ۶۰ سوال می باشد و اگر از این ۶۰ سوالی که در آزمون نظام مهندسی مطرح می شود، به ۳۰ سوال پاسخ صحیح بدهید، شما در آزمون قبول خواهید شد.

۱۰. مثل هر کنکور دیگر سازمان سنجش، این آزمون هم نیاز به مطالعه، تمرین و شیوه های تست زنی کنکوری مختص به خود را دارد. بنابراین حتی اگر شرایط لازم برای دریافت پروانه اشتغال به کار را ندارید می توانید در صورت داشتن وقت آزاد و البته حوصله! برای آشنایی بیشتر با نحوه ی برگزاری آزمون و همچنین محک زدن خودتان در این آزمون به صورت آزمایشی شرکت کنید.

پیشنهاد می کنم این مقاله را هم بخوانید: آزمون نظام مهندسی را چگونه به راحتی آب خوردن قبول شویم؟

 

قانون مصوبات کمیسیون هم ارزی رشته ها

توجه: دارندگان مدرک تحصیلی کارشناسی ناپیوسته یا کارشناسی و کاردانی با عناوین متفاوت از رشته های اصلی و همچنین کارشناسی ارشد و دکتری فاقد مدرک کارشناسی در رشته های اصلی جهت اطلاع از امکان دریافت پروانه اشتغال به کار در رشته و صلاحیت مورد نظر کافی است که به اداره کل راه و شهرسازی استان محل عضویت خود، قبل از ثبت نام در آزمون مراجعه کنند. چرا که با عدم توجه به مصوبات کمیسیون هم ارزی و رعایت دستورالعمل ها حتی اگر شما در آزمون های نظام مهندسی شرکت کنید و قبول شوید، قبولی شما بیهوده خواهد بود و پروانه ای برای شما صادر نخواهد شد.

آزمون های نظام مهندسی

 

اعتبار قبولی در این آزمون تا چه مدت می باشد؟

اعتبار قبولی در همه ی آزمون های نظام مهندسی حداکثر ۴ سال از تاریخ آزمون می باشد، بنابراین لازم است قبول شدگان در مهلت تعیین شده اگر شرایط لازم برای دریافت پروانه اشتغال به کار مهندسی را نداشته باشند، می توانند از این فرصت ۴ ساله استفاده کنند و شرایط لازم مثل کارت پایان خدمت یا موارد دیگر (حتی مهندسانی هستند که در صلاحیت اجرا قبول شده اند اما با توجه به قوانین نظام مهندسی باید برای دریافت صلاحیت اجرا ابتدا در یکی از صلاحیت های نظارت و یا طراحی قبول شوند که پروانه اجرا هم به آنها داده شود) را فراهم کنند.

ثبت نام آزمون های نظام مهندسی

 

پروانه اشتغال به کار مهندسی به درد چه کارهایی می خورد؟

بعد از قبولی در آزمون نظام مهندسی به شما پروانه اشتغال به کار داده می شود که این پروانه مزایای زیادی دارد که مهمترین مزیت آن این است که برای شما یک اعتبار بزرگ محسوب می شود و می توانید دفتر مهندسی خودتان را راه اندازی کنید.

بسیاری از شرکت های حقوقی پروانه های اشتغال به کار و صلاحیت هایی که قبول شده اید را به صورت سالانه خریداری می کنند و یک مبلغی را بابت آن به شما به صورت سالانه پرداخت می کنند. پیشنهاد می کنیم تحت هیچ عنوانی اینکار را نکنید به دلیل اینکه مسئولیت طراحی، نظارت و … صلاحیت های شما در صورتی که اتفاق بدی رخ دهد به عهده شما خواهد بود.

 

برای ارتقاء پایه نظام مهندسی چه کاری باید انجام دهیم؟

طبق ماده ۱۱ قانون نظام مهندسی در صورتی که آزمون پایه ۳ نظام مهندسی را قبول شویم بعد از گذشت ۴ سال می توانیم از پایه ۳ به پایه ۲ ارتقاء بدهیم البته کلاس هایی هم در نظام مهندسی استان باید شرکت کنیم.

همچنین بعد از گذشت ۵ سال دیگر می توانیم از پایه ۲ به پایه ۱ ارتقاء پیدا کنیم.

مثلا اگر شخصی در سال ۱۳۹۹ آزمون نظام مهندسی پایه ۳ را قبول شود در سال ۱۴۰۳ می تواند با شرکت در دوره ها و کلاس های نظام مهندسی به پایه ۲ ارتقاء پیدا کند و در سال ۱۴۰۸ می تواند صلاحیت خودش را به پایه ۱ نظام مهندسی ارتقاء بدهد.

این شخص بعد از گذشت ۶ سال از تاریخ قبولی آزمون نظام مهندسی پایه ۳ که فرض می کنیم در سال ۱۳۹۹ آن را دریافت کرده یعنی در سال ۱۴۱۴ می تواند برای پایه ارشد درخواست ارتقا بدهد.

 

زمان بندی آزمون نظام مهندسی

زمان بندی آزمون مهر ماه ۹۹

ثبت نامدریافت کارت ورود به جلسهبرگزاری آزمون
چهارشنبه ۹۹/۰۴/۰۴
تا
روز سه شنبه ۹۹/۰۴/۱۰
۲ - ۳ روز مانده به آزمونپنج شنبه ۹۹/۰۷/۰۳
و
جمعه ۹۹/۰۷/۰۴
 • مهلت ثبت نام آزمون نظام مهندسی از تاریخ ۴ تا ۱۰ تیر ماه می باشد.
 • آزمون طراحی رشته معماری به صورت جداگانه در ۶ شهریور ۱۳۹۹ برگزار می شود.
 • این آزمون به طور هماهنگ و همزمان در کلیه رشته های مهندسی که در ابتدای مقاله ذکر کردیم برگزار می شود.

 

پیشنهاد میکنم مقاله ی منابع آزمون نظام مهندسی عالی = قبولی تضمینی را هم بخوانید.

 

جمع بندی و نکات پایانی

سوالی که فکر می کنم در ذهن خیلی از مهندسان وجود دارد این هستش که آیا ارزش این را دارد که ثبت نام آزمون نظام مهندسی را انجام دهیم و پروانه اشتغال به کار بگیریم؟ با وجود اینکه در بازار امروز ساختمان سهمیه ها در نظام مهندسی کم شده ولی پاسخ این سوال قطعا بله هست. 

شک نکنید که داشتن یک پروانه اشتغال به کار برای شما یک اعتبار بزرگ محسوب می شود و در جایی که شما بخواهید استخدام شوید یا حتی به صورت پروژه ای کار کنید داشتن پروانه اشتغال به کار نظام مهندسی یکی از اعتبار های شما خواهد بود.

امیدوارم از این مقاله استفاده کافی را برده باشید.

منبع: عمران وب

میلاد شلالوند

علاقه ی زیادم به مهندسی عمران باعث شد تا عمران وب را، راه اندازی کنم. به نوشتن هم بسیار علاقه دارم و سعی می کنم با مقاله هایی که منتشر می کنم نیاز آموزشی تون رو برآورده کنم. برای حمایت از ما لطفا سایت ما رو به دوستان تون معرفی کنید.

‫۲۰ دیدگاه ها

 1. رشته بئده برق-الکترونیک هست می خواستم بدونم که منابع آزمون نظام مهندسی هر چند وقت یکبار عوض میشن و موقع عوض شدن آیا خیلی تغییر می کنن؟ و این که تا سال آینده به نظرتون چقدر منابع تغییر می کنن؟

  1. سلام
   منابع آزمون نظام مهندسی هر چند وقت یکبار آپدیت و عوض می شوند و ممکن است تغییرات زیاد یا کمی داشته باشند، برای مثال در دوره آسفند ۹۸ در رشته عمران تغییرات کمی به همراه اضافه شدن پیوست ششم استاندارد ۲۸۰۰ داشتیم.
   برای اطمینان بیشتر با نظام مهندسی استان خودتان مراجعه کنید.

   1. وقت بخیر
    ممنون از پاسختون. چون من متاسفانه امروز متوجه شدم که آزمون اسفند ماه و مهلت ثیت نام هم تموم شده می خواستم بدونم اگه منابعی رو که برا همین اسفند معرفی شده مطالعه کنم و اگه برا سال بعد تغییر بکنه چقد هم از لحاظ وقت گذاشتن روی مطالبی که دیگه قراره تو آزمون نیاد و چه از لحاظ هزینه ضرر می کنم.

  2. با سلام و عرض ادب
   آيا در سيستم ارجاع نظارت كسي كه دو صلاحيت نظارت عمران و معمارى را دارد،با توجه به ظرفيت اشتغال و تعداد كار كه براى يك شخص اعمال ميشه و طبق مبحث دوم ظرفيت بالاترين پايه رشته اعمال ميشه،براى هر كدام از صلاحيت ها نصف سهميه ارجاع ميشود و شرايط ارجاع براى دو رشته چطور است و همزمان ارجاع ميشه؟

 2. سلام. مهندس سوال داشتم از شما. یکیش اینه که من کاردانی پیوسته کارهای عمومی ساختمان بهمن۹۴گرفتم.کارشناسی هم عمران اجرا هستم بهمن۹۶گرفتم. خواستم بدونم من کی میتونم تو آزمون نظام مهندسی شرکت کنم ؟؟؟ محاسبات هم که چون عمران اجرا هستم نمیتونم شرکت کنم؟؟؟ سوال دومم اینه که الان یعنی۳۰تا جواب بدیم قبول نمیشیم باید۳۱تا جواب بدیم تا قبول شیم؟ سوال سومم اینه که ما از پروانه قبول شدیم باید منتظر بمونیم تا نظام مهندسی برای ما کار بده؟ نمیتونیم خودمون کار کنیم با استفاده از حق امضا و مهر اینا؟؟؟ ممنون میشم به این سوالات جواب بدین واقعا دغ دغمه نظام مهندسی شهرمون که اصلا هیچی نمیدونه جواب نمیده. لذت بردم از مطالب این سایتت خیلی خوب بود.

  1. سلام مهندس جان
   پاسخ سوال اول: شما برای شرکت در آزمون نظام مهندسی باید ۳ سال از تاریخ فارغ التحصیل تون گذشته باشه یعنی اگه بهمن ۹۶ فارغ التحصیل شده اید پس در نوبت دوم سال بعد یعنی ۱۳۹۹ که معمولا در اسفند ماه برگزار میشه میتونید شرکت کنید. و اینکه اگر عمران اجرایی هستید محاسبات رو نمیتونید شرکت کنید و فقط نظارت و اجرا رو میتونید شرکت کنید.

   پاسخ سوال دوم: توی آزمون نظام مهندسی ۶۰ سوال میاد که اگر ۳۰ تا رو درست جواب بدید نمره تون میشه ۵۰ درصد و قبول میشید ولی شما نمیتونید مطمعن باشید که ۳۰ تایی که جواب دادید همه شون درست بوده! پس حداقل حدود ۳۴ تا ۳۸ سوال که مطمعن هستید درست اند رو جواب بدید اینطوری شانس قبولی تون خیلی بیشتر است.

   پاسخ سوال سوم تون: بعد از قبولی د آزمون نظام مهندسی شما ۴ سال فرصت دارید که مدارکی که برای صدور پروانه تون نیاز هست رو جمع آوری کنید به طور مثال اگر سربازی تون رو انجام نداده باشید میتونید برید و مدارک دیگه ای که در این مقاله توضیح داده ایم. در کل بعد از صدور پروانه شما میرید توی لیست ارجاع کار و به صورت اینترنتی کار بهتون ارجاع داده میشه.

   موفق و بیشتر از یک مهندس باشید.

 3. با سلام
  در مدرک کارشناسی ناپیوسته بنده رشته علمی کاربردی معماری ثبت شده و مدرک کاردانی نقشه کشی معماری-معماری
  آیا میتونم نظام مهندسی (نظارت-اجرا-طراحی )شرکت کنم ؟
  محدودیت ندارم؟

  1. سلام
   برای اینکه بتونید در صلاحیت طراحی هم شرکت کنید باید عنوان مدرک تون که در کاردانی هستش با کارشناسی ناپیوسته تون یکسان باشه.
   فکر میکنم که نظارت و اجرا رو میتونید شرکت کنید اما طراحی رو خیر
   حالا برای اینکه دقیقا مطمئن بشید از وزارت راه و شهرسازی استان محل سکونتتون سوال کنید.

 4. سلام وقت بخیر
  من سال ۹۹ در رشته مکانیک فارق التحصیل شدم میخواستم بدونم اگر که توی امتحان نظام شرکت کنم و قبول بشم ایا اعتبارش برای من حفظ میشه طبق قاعده ۴ سالی که گفته شده زمان تعلق میگیره برای جمع اوری مدارک؟
  ممنون از شما

  1. سلام
   اگه در مقطع کارشناسی فارغ التحصیل شده اید باید حداقل سه سال از تاریخ فارغ التحصیلی تون تا روز ازمون بگذره و بعد از اون که سه سال کامل گذشت ازمون میدید و اگر قبول بشید ۴ سال قبولی تون حفظ میشه تا شرایط دریافت پروانه رو داشته باشید که یکیش کارت پایان خدمت برای اقایان هستش و مدارک دیگه.

 5. سلام مهندس من رشته کاردانیم ساختمان های بتنی و رشته کارشناسیم اجرای عمران هستش
  میتونم تو آزمون نظارت و اجرا شرکت کنم؟؟

  1. سلام دوست خوبم
   بله میتونید توی آزمون نظارت و اجرا شرکت کنید اما توی آزمون محاسبات خیر
   برای اینکه بتونید توی آزمون محاسبات هم شرکت کنید باید ارشد سازه بخونید و تا پایه ۲ هم بهتون میدن.

 6. سلام جناب مهندس . من کاردانی نا پیوسته معماری دارم و کارشناسی ناپیوسته عمران اجرایی. آیا من میتونم توآزمون عمران نظارت واجرا شرکت کنم؟؟ اگر نه باید چه کار کنم؟

  1. سلام
   اگه کاردانی تون کارهای عمومی ساختمان یا ساختمان بتن آرمه بود میتونستید ولی چون کاردانی تون معماری هست نمیتونید شرکت کنید.
   کار خاصی نمیشه کرد مگر اینکه قوانین عوض بشه یا اینکه دوباره لیسانس معماری بگیرید و تاریخ بگذره و بتونید توی ازمون های معماری نظام مهندسی شرکت کنید.

   1. ممنون.در مطالعه ای که داشتم طبق مصوبه کمیسیون هم ارزی رشته ها ، افرادی که کارشناسی ناپیوسته دارند. اگر کاردانی در سایر رشته های هفتگانه ساختمان داشته باشند میتونند فقط صلاحیت نظارت رو بگیرن. حالا با توجه به شرایط من آیا درست متوجه شدم؟ یا باز هم من نمیتونم شرکت کنم

  1. سلام
   من خودم چندجایی خوندم که برای اولین بار باید محل عضویت همون استانی باشه که میخوای امتحان بدی و پروانه ازش بگیری، حالا برای اینکه مطمئن هم بشید از نظام مهندسی استان خودتون سوال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا